Gegužės 14 d. Alytaus sporto ir rekreacijos centro arenoje karaliavo darželinukai. 26 ikimokyklinio ugdymo įstaigų komandos iš Alytaus, Alytaus raj., Varėnos, Marijampolės bei Birštono susirinko į jau trečiąjį „Lietuvos mažųjų žaidynių“ didįjį festivalį.
Tikra sporto švente tapusio renginio pagrindas – skirtingų estafečių varžybos. Specialios užduotys yra skirtos visapusiškam vaikų fizinių savybių lavinimui. Net 208 festivalio dalyviai bėgiojo, šuoliavo, laipiojo, treniravo pusiausvyrą ir žaidė žaidimus, lavinančius skirtingus judesius.
Renginio metu mažuosius sportininkus aplankė ir ypatinga viešnia – olimpietė, dziudo kovotoja Sandra Jablonskytė. Visi renginio dalyviai turėjo galimybę nusifotografuoti su sportininke, pabendrauti ir užduoti jiems rūpimus klausimus.
Jau 8-ąjį sezoną skaičiuojantis projektas šiemet sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – 44 tūkst. dalyvių iš visos Lietuvos. Finaliniuose žaidynių festivaliuose dalyvaujančias komandas sudaro 3 mergaitės, 3 berniukai ir 2 pedagogai, o šiemet šventės vyks net šešiuose Lietuvos miestuose.
Apie šio sezono ypatumus ir eigą po festivalio Alytuje pakalbinome vieną iš žaidynių organizatorių, Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos (RIUKKPA) prezidentę Audronę Vizbarienę.
Audrone, jau net 8-asis sezonas artėja prie finišo tiesiosios, kaip jį vertinate?
Šis sezonas – išskirtinis tiek savo dalyvių skaičiumi, tiek ir tuo, kad po beveik 2 metų pertraukos visos veiklos vyksta gyvai. Pirmą kartą surizikavome organizuoti 10 finalinių festivalių 6 Lietuvos miestuose ir ši rizika pasiteisino. Smagu stebėti šimtus aktyvių vaikų ir pedagogų ir beveik dvigubai tiek laimingų tėvų.
Festivaliai tikrai išsiskiria ypatinga tėvelių palaikymo sukuriama atmosfera. Gal teko girdėti, kokie jų atsiliepimai?
Tėvų reakcijos atsispindi jų veiduose. Plačios šypsenos, susižavėjimo šuksniai ir audringi plojimai tikrai lydi kiekvieną festivalį. Tėvai negaili padėkų ir pagyrimų festivalių organizatoriams įvardindami profesionalumą, į vaiką orientuotą festivalių programą ir nuosekliai apgalvotą kiekvieną smulkmeną.
Kalbant apie festivalio programą, kaip atrodo renginio organizavimas? Kaip parenkama, kokios rungtys bus pasiūlytos vaikams?
Visos festivalių rungtys suplanuotos atsižvelgiant į vaikų amžiaus tarpsnio ypatumus ir fizinius gebėjimus bei atitinka trijų „P” principą: Paprastumas, Prieinamumas, Pakili nuotaika. Joms nebūtinas specialus pasiruošimas. Kiekvienas čia ir dabar gali būti aktyvus dalyvis. Organizatorių komanda stengiasi pristatyti naujas, dar nematytas priemones arba galimybę tradicines priemones pritaikyti netradiciškai. Fiziškai aktyvios rungtys derinamos su fiziškai pasyvesnėmis, kurių metu vaikai gali pailsėti, pabendrauti, atskleisti savo talentus.
Kiekviename festivalyje talentus atskleisti motyvuoja ir apsilankantys žymūs sportininkai. Šiandien vaikai džiaugėsi olimpietės Sandros Jablonskytės dėmesiu. Kiek tai svarbu projektui?
Žymių sportininkų apsilankymas festivaliuose – dovana tiek dalyviams, tiek mums – organizatoriams. Mano manymu, nieko nėra svarbiau, kaip ugdymas pavyzdžiu. Matydami tituluotus sportininkus, vaikai gali svajoti užaugę pasiekti tokių pat ir dar aukštesnių sportinių rezultatų. Smagu, kad sportininkai noriai fotografuojasi su mažaisiais žaidynių dalyviais, stengiasi paspausti jiems ranką, kažko paklausti ar papasakoti, o aš kartais pasvajoju, kad „Lietuvos mažųjų žaidynėms” skaičiuojant 15 sezoną mus aplankys olimpiečiai, kurių karjeros startas buvo „Lietuvos mažųjų žaidynės”.
Dažnai sakote, kad vaiko fizinio aktyvumo motyvacija ir noras prasideda nuo šalia esančio suaugusiojo. Kaip manote, kokios trys savybės yra svarbiausios pedagogui, dirbančiam su ikimokyklinio amžiaus vaikais?
Pedagogas organizuojantis vaikų fizinį ugdymą turi pats būti aktyvus ir jaunatviškas nesvarbu, kiek metų jo pase įrašyta. Turi besalygiškai tikėti fizinio aktyvumo nauda ir savo tikėjimu „užkrėsti” ugdytinius ir kolegas, na ir, žinoma, – kūrybiškumas – gebėjimas būti aktyviu visur, visada ir visaip, iš mažų dalykų sukuriant didelę šventę.
Kiekvienais metais sulaukiate vis daugiau dalyvių, kaip manote, kur slypi projekto sėkmė?
Mes tikime tuo ką darome ir skleidžiame šią žinią ne tik iš lūpų į lūpas, bet ir iš širdies į širdį. Džiaugiamės, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomėnės tampa vis labiau fiziškai raštingos ir ieškodamos galimybių organizuoti fizinį ugdymą tiek įstaigose, tiek už jų ribų, renkasi kokybiškus, laiko patikrintus projektus.
Šiuo metu aktyviai prisidedate ir prie fizinio raštingumo modelio Lietuvai kūrimo. Ar jis bus taikomas „Lietuvos mažųjų žaidynėse”?
Jau naujajame Lietuvos mažųjų žaidynių sezone planuojame nuosekliai taikyti tam tikrus šio modelio elementus. Tai akcentavome teikdami paraišką Sporto rėmimo fondui, o gavę didžiausią sporto renginių srities finansavimą, jaučiame pareigą įgyvendinti visus įsipareigojimus tiek Fondui, tiek mūsų partneriams Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK), tiek kiekvienam projekto dalyviui.
Belieka dalyviams palinkėti net ir festivaliams pasibaigus išlikti fiziškai aktyviais!
Liko dar 7 nepaprastai smagūs festivaliai Alytuje, Vilniuje, Jonavoje, Šiauliuose ir Palangoje, bet net nepastėbsime, kaip šių metų projektas pasibaigs ir visi keliausime atostogų. Kas pliuškensis jūroje, kas važinėsis dviračiais ar kops į kalnus. Visiems „Lietuvos mažųjų žaidynių” dalyviams – vaikams, pedagogams, noriu palinkėti aktyvios ir turiningos vasaros, naujų išbandymų ir iššūkių, naujų patirčių ir įgūdžių, daug smagių ir laimingų akimirkų judant, draugaujant, tobulėjant.
Projektą globoja pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė.
Projekto organizatoriai – LTOK ir RIUKKPA.
Projektas iš dalies finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Švietimo mainų paramos fondas.